איך אני תורם כליה

הצעד הראשון

הצעד הראשון שלך הוא ליצור קשר עם ארגון מתנת חיים שם תקבל הדרכה ראשונית ומענה ללבטים הפוקדים אותך. אם אתה רוצה ליצור קשר בדואל, נא לשלוח את הדואל ל tormim.mc@gmail.com.

על התורם להיות לפחות בן 23, אדם בריא, שאיננו סובל מלחץ דם גבוה מדי ומסוכרת, אינו בעל עודף משקל גדול, ובלי עבר בעייתי בכליות. נשים, עדיף לאחר שעברו לידה.

נציג של מתנת חיים ידבר אתך ויתן לך רשימה של מספר בדיקות ראשוניות (דם, שתן וכו'), על מנת לוודא כי הנך כשיר להיות תורם:

עליך לפנות לרופא המשפחה שלך ולבקש הפניות לבדיקות הנ"ל משום שאתה שוקל לתרום כליה.

הצעד השני

כשיש לך את תוצאות הבדיקות, שלח אותם למתנת חיים. שמור עותקים של הבדיקות אצלך. אם אתה רוצה לשלוח את התוצאות בדואל, נא לשלוח את הדואל ל tormim.mc@gmail.com.

כמועמד לתרומת כליה תתבקש למלא טופס רישום, ומשם יכוונו אותך למרכז ההשתלות שבו אמור המושתל לעבור את ההשתלה. אם אין ברצונך לתרום לחולה מסוים, תוכל למצוא אצלנו רשימת ממתינים המצפים בכיליון עיניים למתנדב הנכון שיוכל לחלצם ממצבם הקשה ולהציל את חייהם, ואנחנו נמצא לך חולה מתאים.

הצעד השלישי

מתנת חיים רושמת את החולה והתורם למרכז השתלות, ושם נקבע להם תור לבדיקת התאמה במעבדה לסיווג רקמות. מרכזי ההשתלות הם בתי חולים המבצעים השתלות. בארץ קיימים כיום שלושה מרכזים שבהם מבוצעות השתלות כליה, ועוד כמה מקומות שבהם מתבצעות השתלות של איברים אחרים. בכל מרכז השתלות יש מרכז לתיאום השתלות, אשר מרכז את הטיפול בתהליך ההכנה להשתלה. במרכז התיאום יפנו אותך לבדיקות המתבקשות, יקבעו לך תורים לוועדות השונות, ויסייעו לך ככל הנדרש.

במרכז ההשתלות תעברו יחד, התורם והנתרם הפוטנציאלי, בדיקת התאמה ראשונית. הבדיקה פשוטה בתכלית. משניכם תלקח דגימת דם אשר תוצלב עם רעותה, וכך יבחנו ה"יחסים" ביניהם. באותו זמן מבצעים גם סיווג רקמות. במידה וימצא כי אין לחולה נוגדנים לסוג הדם שלך, תאושר ההתאמה. במידה ואתה מתאים, תצא לדרך של בדיקות, ועדות ואישורים, עד לשלב הניתוח עצמו.

בשלב הזה תקיים פגישות גם עם מתאמת ההשתלות וכן עם נפרולוג.

הצעד הרביעי

התורם והחולה יוזמנו לפגישה עם עובדת סוציאלית ועם פסיכיאטר, אשר יבדקו את כושרם הנפשי והסוציאלי לעבור את ההשתלה. יש לוודא כי התורם אינו נושא את נגיף האיידס ונגיף צהבת B, וכן נבדקים גורמים נוספים. לשם כך מתאשפז התורם בבית החולים למשך יומיים, כשבמהלכם יעבור סדרת בדיקות יסודיות שיבטיחו כי התרומה לא תפגע בבריאותו.

לאחר מכן יוזמן התורם למבדק נוסף שיבחן את כשירותו הפסיכולוגית לתרומה (רק אם התרומה היא לא לבן-משפחה) . לבסוף מוזמנים התורם והמועמד להשתלה להתייצב בפני הוועדה האחרונה, הוועדה הארצית של משרד הבריאות בתל אביב, שם נערכים ראיונות לתורם ולחולה שמיועד לקבל את הכליה. הוועדה מעבירה את המלצותיה לאישורו הסופי של מנכ"ל משרד הבריאות.

הצעד החמישי

לאחר שמתקבל האישור ממשרד הבריאות, ההשתלה מתבצעת תוך זמן קצר.

בקצרה – מדובר בהליך לא קצר שמטרתו להבטיח את ההתאמה של התורם ואת כשירותו לביצוע התרומה. כל התהליך נמשך בדרך כלל בין שלושה לשישה חודשים.

יומנו של (מי שרצה להיות) תורם: תאור מפורט של כל תהליך תרומת כליה מפי דן סתר שעבר את כל התהליך אבל נפסל בדקה התשעים בגלל בעיה רפואית.