מי אנחנו

ברוכים הבאים לארגון מתנת חיים

ארגון מתנת חיים מעודד אנשים המעוניינים לתרום את כלייתם לשם הצלת חיים, כאשר המדובר הוא בתרומה אלטרואיסטית – התנדבותית בלבד. הארגון פועל ללא כל כוונות רווח. המניע היחיד של כל הנוטלים חלק במלאכה הוא הרצון והנכונות לעזור לזולת ולהציל חיי אדם.

בימים אלו אנו, במתנת חיים, משקיעים מאמצים להגברת המודעות הציבורית לעובדה שעל פי כל המחקרים הרפואיים תרומת כליה מן החי אינה מהווה סיכון לתורם, ומתבצעת במינימום סיכונים וחוסר נוחות.

כמו כן אנו פועלים לקצר ולפשט את ההליכים המנהליים לאישור תרומת כליה מן החי: אנו מלווים את התורם והמושתל בנבכי מסדרונות בתי החולים, מייעצים ומדריכים בענייני רפואה וזכויות המטופלים, ועוד.

כל הפעילות מתבצעת בשקיפות והגינות ובכפוף לכל חוק ודין.

עד כה עלה בידינו ללוות מאות השתלות מוצלחות שנעשו בארץ, וחלקם (במקרים של סיבוכים נדירים) בארצות הברית. כמו גם מספר השתלות שבוצעו בסניף שלנו בלונדון ובסניף בבריסל. עם הזמן, גבר קצב הפניות אלינו, אפשרויות ההשתלה לתושבי ישראל בחו”ל הצטמצמו מאד, והחולים מחפשים אחר פתרון אידיאלי. כיום אנו ניצבים בפני חולים רבים, חלקם בעלי משפחות, הורים המטופלים בילדים קטנים, ואחרים בעלי רקע קשה של סבל מתמשך, ואנו חסרי מענה עבורם. מלאי המתנדבים לתרומות כליה מצומצם, ואנו עושים מאמצים גדולים להחדרת המודעות הציבורית לאפשרות של תרומה מצילת חיים.

ארגון מתנת חיים שם לעצמו מטרה להנגיש בפני הציבור הרחב את המידע הרב שצבר במהלך שנים ארוכות ממקורות שונים בנושא השתלות כליה. הצעד הראשון והחשוב מכל הוא המחקרים הדנים ברמת הסיכון המינימלית לתורם, וההשלכות הצפויות מתרומת כליה.

ראשיתו של ארגון מציל חיים

 

הרב ישעיהו הבר, יו"ר מתנת חיים

בשנת 2007 עבר הרב ישעיהו הבר ז”ל, מייסד ויו”ר מתנת חיים, תקופה קשה של טיפולי דיאליזה מתישים. באותו זמן פגש הרב במרפאת הדיאליזה את פנחס, בחור צעיר למשפחה שכולה שאיבדה את בנה הבכור בעת שירותו הצבאי. פנחס, האח הצעיר, נזקק להשתלת כליה בדחיפות, אך בהעדר תורם מתאים ובאין גוף רשמי או מסגרת שאליהם אפשר לפנות בבקשת עזרה, התעכבה השתלתו של פנחס וגופו לא עמד לו עוד. לאחר תקופה המלווה בייסורים פיזיים ונפשיים קשים שלו ושל בני משפחתו נפטר פנחס והותיר את הוריו שיח’ ללא שני בנים.
הסיפור הנורא – שלצערנו כמוהו ארע יותר מדי בשנים האחרונות – המחיש את הצורך החיוני בהקמת מערכת שאליה יוכלו החולים לפנות בעת מצוקתם. כך למעשה נוסד ארגון מתנת חיים. להתארגנות החשובה הצטרפו כמה אנשים המכירים מקרוב את סבלם של חולי כליות הזקוקים להשתלת כליה, במטרה להקל על מצוקתם באמצעות איתור תורמי כליה מן החי. אנו פועלים לעידוד השגת תורמי כליה מתנדבים, והפנייתם לחולים מתאימים.

הרב ישעיהו הבר תפקד כיו”ר מתנת חיים והמנהל הכללי, וזכה לפרסים רבים כולל אות הנשיא למתנדב, מגן שר הבריאות ועוד. הוא סלד מפרסום אך הסכים להיכנס לקדמת הבמה למען המטרה המקודשת: לסייע לחולים הממתינים לכליה ולהציל את חייהם. הרב נפטר ממחלת הקורונה, ולאחר פטירתו, אשתו של הרב הבר ז”ל, הרבנית רחל הבר לקחה על עצמה את תפקיד יו”ר העמותה ועושה לילות כימים יחד עם חברי הצוות, כדי להמשיך את מסורתו וצוואתו בארץ ובעולם. בשנת תשפ”ג, רחל הבר זכתה בפרס ישראל למפעל חיים על עבודתה כיו”ר מתנת חיים. teudat hokaraMIN