השלכות רפואיות

מה הסיכון הכרוך בתרומת כליה?

אף כי תרומת כליה מן החי התבררה כפעולה בעלת רמת סיכון נמוך מאד, עם זאת היא אינה חפה לחלוטין מסיכון.
הסיכונים בתרומת כליה נחלקים לשני תחומים:

 1. בטווח הקצר – הניתוח
 2. בטווח הארוך – החיים עם כליה אחת

הניתוח

כל ניתוח, גם ניתוח קל כמו ניתוח פלסטי, כרוך בכאבים, קשיים וסיכונים. הסיכונים העיקריים הם סיכוני הרדמה, דימומים וזיהומים. בניתוח של תרומת כליה, סיכונים אלו אינם גבוהים, ובפרט בניתוחים המבוצעים בשיטה הלפרסקופית – זעיר פולשנית – שאז החשיפה לזיהומים היא קטנה יותר. יתר על כן, שיטות ההרדמה המתקדמות הקטינו, בעזרת השם, את סיכוני ההרדמה, וטכניקות רפואיות חדישות לצד תרופות שפותחו באחרונה, מספקות מענה מניח את הדעת לסיכוני הדימום. בספרות הרפואית מקובל לציין את גובה הסיכון בניתוח תרומת כליה, כעומד על מקרה אחד ל 3,000. זהו שיעור אפסי לפי המקובל ברפואה.

לסיכום: הסיכון הכרוך בניתוח הוא נמוך, אפילו נמוך מאד, אבל קיים, ויש לקחת זאת בחשבון בטרם קבלת ההחלטה לתרום. כששואלים תורמי כליה על נכונותם ליטול סיכון, רבים משיבים כי פעולות רבות שאנו עושים בחיינו כרוכות בנטילת סיכון. לעיתים מזומנות, הסיכון אף גדול יותר: הסיכון בלידה, דומה לזה של תרומת כליה, והסיכון בלידה בניתוח קיסרי, גדול פי כמה מתרומת כליה.

להשאר עם כליה אחת

שאלה המקננת בראשו של כל אדם המעוניין להיבדק לתרומה: מה יהיה אם אני בעצמי אזדקק לכליה שתרמתי?
הסיכוי שתורם כליה יצטרך בעצמו השתלת כליה, הינו אפסי. וכמה סיבות לדבר:

 1. אדם שאושר לתרום כליה, עובר בדיקות קפדניות ומקיפות, המוודאות כי בריאותו תקינה והוא לא נמצא בקבוצות הסיכון לפתח מחלות כליה.
 2. כלומר, גם אם יש לאדם כליה אחת, הוא ייפגע כמו אדם בעל שתי כליות, שאז שתיהן תיפגענה. למשל, אדם שלקה בסוכרת או לחץ דם גבוה או וירוס או תרופה לקויה וכדומה, העובדה שיש לו שתי כליות, לא תעזור לו להימנע מפגיעה בשתיהן. אם תהיה לו אחת, היא תיפגע. ואם יהיו לו שתיים, שתיהן תיפגענה. כך שתרומת כליה לא תגדיל בהרבה את הסיכון להגיע להשתלת כליה. הסיכון מתעורר כאשר מדובר חלילה בפגיעה מכנית בכליה עצמה, כמו תאונה או גידול חלילה, שפוגעים רק בכליה אחת. ובמקרה כזה, ודאי שכליה נוספת הייתה מונעת את הצורך בהשתלה. אולם זה, ללא ספק, מקרה נדיר מאוד.
 3. בישראל, וגם בארצות הברית ובמדינות נוספות, יש חוק שתורם כליה הנזקק בעצמו להשתלת כליה יהיה זכאי לקדימות לראש התור ברשימה הארצית, דבר המהווה מעין "ביטוח" למקרה שבכל זאת חלילה תיאבד הכליה. (בישראל החוק כולל גם בני משפחה מדרגה ראשונה).

מאמרים מדעיים

 • פרופ' ג'פרי בונר, יועץ נפרולוגי במרכז בלדריצ'י לטיפול ומחקר בסוכרת, מרכז רפואי צאנז, בית החולים לניאדו, נתניה, כתב עבורינו מאמר על תרומת כליה מתורם חי.
 • להלן 2 תקצירים של מחקרים שנעשו על ההשלכות של תרומת כליה על בריאות התורם:
  • המחקר הראשון נערך על קבוצה של תורמי כליה שנבדקו והושוו מול קבוצת אנשים אקראית בעלת שתי כליות. תוצאות המחקר: מצבם הבריאותי של תורמי הכליה נמצא זהה למצבם של אלו שלא תרמו, ואף טוב יותר. המאמר שהופיע בינואר 2009, בNew England Journal of Medicine תורגם לעברית.
  • המחקר השני נערך על קבוצת תורמי כליה שנבדקו והושוו מול קבוצת אנשים בריאים במיוחד, תוצאות המחקר: מצבם הבריאותי של תורמי הכליה הוא פחות טוב ממצבם הבריאותי של אנשים בריאים במיוחד.  המאמר הופיע בפברואר 2016, New England Journal of Medicine. התקציר מתורגם ע"י ג'ודי סינגר
 • כפי שנוכחנו לראות, 2 האסכולות הניבטות מן המחקרים שתמציתם הובאו, מדגימות גישות שונות של החוקרים בנושא. על מנת לנתח את התוצאות ובכדי לסייע בקבלת החלטות, ביקשנו מד"ר קרן צוקרט, מומחית למחלות כליה והשתלות במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים, להעמיד בפני הקורא שאינו איש מקצוע את הצדדים והשיקולים.

האם מותר לתורמת כליה להכנס להריון?

כן, תורמי כליות יכולות להרות וללדת ילדים. כתב העת American Journal of Transplantation פרסם שתי כתבות: