חוברת מידע לתורם כליה

מתנת חיים הוציאה חוברת הדרכה חדשה לתורם כליה. כל מה שרצית לדעת על תרומת כליה, כולל היבטים רפואיים, הלכתיים, רגשיים, ושאלות ותשובות.

השתלת כליה היא כיום הטיפול הרפואי הטוב ביותר עבור חולים הסובלים מאי ספיקת כליות סופנית, טיפול אשר מביא להחלמתם. ללא השתלה נידונים חולים אלה לסבל מתמשך המסתיים במוות, כתוצאה מטיפולי דיאליזה מתישים וברי סיכון. ואולם, המחסור הגדול בתרומות כליה מונע השתלה למרבית החולים. רשימות ההמתנה ארוכות, וכ 20% מן החולים הממתינים נפטרים מדי שנה בשנה.

מדוע יש צורך בתרומה מתורם חי?  השתלה מתרומה מן החי עדיפה על פני השתלה מתרומה מן המת, מכמה סיבות:

  1. התאמה משופרת: ניתן לבצע את בדיקות ההתאמה ביסודיות בין התורם למקבל.
  2. שרידות השתל: מחקרים מלמדים כי השתלה של כליה שמקורה מתורם חי, שורדת ומתפקדת בגופו של המושתל לאורך זמן רב הרבה יותר, מאשר כליה שמקורה מן המת. כליה שנלקחת מתורם חי, היא במצב "טבעי", ומצבה משופר בהשוואה לכליה שנלקחה מתורם נפטר ונשמרה בצידנית קרח. התוצאה – הישרדות טובה יותר של הכליה.
  3. תזמון ההשתלה: כאשר לחולה יש רמת נוגדנים גבוהה – מצב מוכר למדי בהשתלות כליה – עליו לעבור טיפול מקדים כמה שבועות קודם ההשתלה לצורך הורדת הנוגדנים. רק בהשתלות מן החי קיימת אפשרות לתזמן את ניתוח התרומה וההשתלה בסמוך לסיום הטיפול להורדת רמת הנוגדנים.
  4. תפקוד מיידי: כליה מתורם חי מתחילה בדרך כלל לתפקד מיידית – לרוב כבר בחדר הניתוח, עוד בטרם הסתיימה ההשתלה. זאת, לעומת השתלות מנפטרים בהם קיימת בחלק מהמקרים תופעת אי תפקוד של השתל בראשית דרכו.
  5. הסיבה העיקרית – מחסור בתרומות: אין די בהשתלות מן המת כדי לענות על הביקוש הרב לכליות להשתלה. התור הממושך, שמגיע לעיתים עד לשבע שנים, גורם להחמרה קשה במצבם של הממתינים להשתלה, ופעמים קרובות אף למותם חלילה.

היכנסו לקרוא או הורידו למחשב שלכם.

למידע נוסף על תרומת כליה – תתקשרו למשרד של "מתנת חיים" בטלפון  02-5000755 .