משחקים אולימפיים למושתלי איברים

האם אפשר לעשות ספורט? אחרי התרומה? אחרי ההשתלה?

שאלה שנשאלת לעיתים קרובות גם מהצד של התורמים וגם מהצד של המושתלים. בצד של התורמים זה ברור שאפשר, כדאי ורצוי ויש אפילו רצי מרתון מבין התורמים. אך מהצד של המושתלים הנושא בארץ לוקה בחסר וחשוב לנו להאיר קצת את הנושא. חשוב שמושתלים ידעו שבהחלט אפשר, רצוי, וחשוב מאוד לעסוק בספורט, כל אחד על פי יכולתו ובהתייעצות עם הרופא המטפל כמובן.

אחת לשנתיים, בקיץ ובחורף מתקיימים ה"משחקים העולמיים למושתלי איברים" The World Transplant Games.

משחקים העולמיים למושתלי איבריםהאולימפיאדה מיועדת לתורמי איברים מהחי, משפחות תורמים מהמת, ומושתלי איברים מכל העולם. תורמים מתחרים מול תורמים ומושתלים מול מושתלים. כל שאר האירועים והמסיבות מתקיימים ביחד כולל הליכת/ריצת "מתנת החיים".

השנה אולימפיאדת הקיץ התקיימה באוגוסט, בעיר ניוקאסל אפון טיין שבצפון אנגליה. כ- 2,500 ספורטאים התחרו בענפים שונים כשחייה, ריצה, אופניים, ועוד.  המשתתפים הגיעו מ-70 מדינות בעולם! יחד עם המלווים והצוותים השתתפו באולימפיאדה כ-10,000 איש.

מטרת המשחקים העולמיים היא בראש ובראשונה להעלות את המודעות העולמית לחשיבות תרומת האיברים מהחי או מהמת ולעורר דיון ושיח, כולל חקיקות חדשות בכל רחבי העולם בהקשר לתרומת איברים. מטרה נוספת היא לעודד את המושתלים לעסוק בספורט כדרך חיים.

משחקים העולמיים למושתלי איברים"ספורט הוא הדרך הטובה ביותר עבורנו המושתלים לחיות את החיים החדשים שניתנו לנו במתנה וזו האחריות שלנו לשמור על מה שקיבלנו. הספורט מחזק ומתחזק את המצב הבריאותי הגופני והנפשי שלנו לאור ריבויי התרופות אותן אנו נוטלים וכל תופעות הלוואי שהן מביאות איתן וכאלה יש בשפע". כך אומרת אתי חן ברייר מניר דוד שזכתה לתרומת כליה מתורם אלטרואיסטי לפני כשלוש שנים, בסיוע מתנת חיים.

אתי מוסיפה ומספרת "לפני ההשתלה עברתי סידרת בדיקות ושיחות בבית חולים רמב"ם, במפגש הראשון עם מנהל מחלקת המושתלים, הוא אמר לי כדי לעודד אותי, "שיש חיים אחרי ההשתלה" וסיפר לי "שיש אפילו אולימפיאדה למושתלי איברים שמתקיימת בכל שנתיים במקום אחר בעולם". הייתי מופתעת וחיוך גדול נמרח על פניי. החלטתי ואף הכרזתי ביני לבין עצמי עוד באותו הרגע "שיום אחד אני אגיע לאולימפיאדה". זה עורר אותי במיוחד מפני שאני מכירה את הספורט התחרותי, רק מהצד השני של הבריכה כמאמנת. הידיעה שיש אפשרות כזאת  נטעה בי תקווה גדולה שהכול אפשרי".

וככה נולד החלום של אתי להפוך לספורטאית אולימפית!

משחקים העולמיים למושתלי איברים"כשהגעתי הביתה אחרי ההשתלה, בעודי מחלימה בכורסא המיוחדת, בקושי יכולה לקום, התחלתי לרקום חלומות על ספורט וחיים חדשים. הדרך אינה פשוטה וקלה אבל מאז ועד היום אני מתאמנת כמיטב יכולתי וככל שהגוף מאפשר אני הולכת ושוחה. בשלוש שנים האחרונות אני משתתפת באירועי הליכה ושחייה בארץ. אפילו צלחתי את הכנרת כבר פעמיים! אני משתפת את כל המשפחה והבית מלא באור ושמחה סביב הספורט, זה כייף גדול".

עם הזמן אתי הבינה שהיא תעשה הכל כדי לממש את החלום שלה לייצג את מדינת ישראל וקהילת מושתלי האיברים בארץ ולהשתתף באולימפיאדת מושתלי האיברים וכך היה. אתי זכתה להגיע למשחקים ולהשתתף במספר משחים ובהליכה של 3 ק"מ.

"הגשמת החלום וההשתתפות באולימפיאדה היתה חוויה מדהימה, מעבר למה שמילים יכולות לתאר. במשך עשרה ימים כל מה שחשבתי ועשיתי היהמשחקים העולמיים למושתלי איברים קשור לספורט: להתייצב, להירשם, להשתתף, להתחרות, להגיע לקצה גבול היכולת. היה קשה ומאתגר אבל עשיתי זאת !!! זה חיזק לי את הביטחון העצמי שהלך לי קצת לאיבוד בכל המסע הזה".

במהלך שלוש השנים האחרונות התגבשה משלחת של ספורטאים מכל הארץ, מושתלי איברים שונים, כליות, כבד, ריאות ולב! שרקמו ביחד את החלום ונסעו לייצג את עצמם והמדינה באנגליה.

למשחקים העולמיים יצאו כעשרה ספורטאים, 9 מושתלים ותורם כבד אחד (בן שתרם לאמא שלו והם הגיעו ביחד) שזכה במדליית זהב באתלטיקה קלה. נציין גם את רותי גלר שזכתה במדליית זהב, במשחק הפטנק. רותי בת ה-75 מושתלת כבד זו לה האולימפיאדה השנייה. ואת חגית פורשר שזכתה במדליית ארד וכסף, במשחי ה-200 וה-400 חתירה המאתגרים. גם לחגית זו האולימפיאדה השנייה.

משחקים העולמיים למושתלי איברים"חשוב לי לציין" מוסיפה אתי "שאין לנו עדיין תמיכה של המדינה ואנחנו מאוד רוצים להמשיך ולהשתתף באירועי ספורט בארץ ובעולם וחלקנו אף שואפים להגיע לאולימפיאדה הבאה שתתקיים ביוסטון, ארה"ב, בחודש מאי 2021. האימונים, התחרויות שבדרך, הנסיעה וההשתתפות במשחקים, עולים כסף, הרבה כסף, לכן החלטנו להקים עמותה שתייצג אותנו מול גופי הממשלה השונים וגם כדי שנוכל לגייס כסף מחברה/ארגון/מפעל שירצה לקחת את המשלחת הישראלית תחת חסותו".

"החזון שלי לקראת המשחקים בשנת 2021 שנצא קבוצה של תורמים ומושתלים ונייצג את ישראל בגאווה רבה".

** אם אתם במקרה יודעים על אדם/חברה שתסכים לקחת לחסותה את המשלחת הישראלית, אנא תייגו אותו. תודה

** רוצים פרטים נוספים על המשחקים העולמיים? אתם מוזמנים לפנות לאתי במייל etikabr1967@gmail.com .

** מעוניינים לשמוע את הסיפור המיוחד של אתי? להזמין אותה להרצאה שכולה תרומה למשחקים הבאים? פנו לאתי 050-7576339

משחקים העולמיים למושתלי איברים